Eczacılık Sektörünce İşaret Dili

Eczacılık Sektörünce İşaret Dili


Eczacılık Sektöründe İşaret Dili Kullanımı Üst Seviyelere Taşınacak

Sağlık sektörü insanlar için önemlidir. Sağlık sektöründe yapılacak yanlışlar hayati sonuçlara neden olabilir. Ayrıca sağlık alanında alınacak hizmetler de zorunlu birer ihtiyaçtır. Günümüzde işitme engelli birçok insan bulunuyor. Bu kişilerin doktora gitmesi, ilaç alması ve muayene olması gibi durumlar çoğu zaman içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bunun sebebi ise toplum olarak işaret diline fazla önem vermiyor olmamızdır. Fakat alınan bir karar ile bu sorunun ortadan kaldırılması ve ilerleme kaydedilmesi hedefleniyor. Türk Eczacılar Birliği ile İşitme Engellileri Federasyonu arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma kapsamında Türkiye genelinde yer alan eczanelerde çalışan tüm personele işaret dili eğitimi verilmesi hedefleniyor. Bu sayede işitme sorunları bulunan kişiler hem ilaçlarını daha rahat şekilde alacak hem de başka bir refakatçiye ihtiyaç duymayacak.

Önemli Bir İhtiyaç Olan Sağlık Alanında İşaret Dili Kullanımı Artırılıyor

İlaç alma konusunda sıkıntı yaşamamak ve rahatlıkla ilaç almak önem taşıyan bir konudur. Bu alanda insanların doğru hizmet alması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zaruri bir ihtiyaç olan ilaç alınırken işitme engelli kişilerin de düşünülmesi gerekiyor. Bu yüzden işaret dili kullanımın yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. İşaret dili ile işitme sorunları yaşayan kişilerin refakatçiye ihtiyaç duymadan ilaç alması, muayene olması ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi istenmektedir. Eczacılık alanında alınan bu önemli karar ile işaret dilinde büyük ilerleme kaydedilecek gibi duruyor. Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak yaptığı açıklamasında engelli vatandaşlar için engelli dostu eczaneler projesinin yürürlüğe girdiğini ve kısa sürede tüm Türkiye’de yaygınlaşacağını belirtti. Bu sayede vatandaşların rahatlıkla ilaçlarını temin edebileceğine açıklamasında yer verdi.

Eczacılara İşaret Dili Eğitimi Verilerek Sürecin Hızlandırılması Bekleniyor

Sürecin kısaltılması için eczacılara eğitim profesyonel ekiplerce verilecek. Uzman kişiler tarafından bir eczanede çalışan tüm eczacılara eğitim verilecek. Bu eğitimin sonunda ise işaret dili sertifikası başarılı olan kişilere takdim edilecek. Proje ile işitme engelli kişilerin hayata daha sıkı tutunması ve hayattan soyutlanmaması hedefleniyor. Kısa süre içerisinde tüm Türkiye’de yer alan eczanelerdeki çalışanların bu eğitime tabi tutulması beklenmektedir. Ayrıca Braille alfabesi ve piktogram gibi konularda da eczacılara eğitim verilmesi gündemde yer almaktadır. Türk Eczacılar Birliği’nin de aldığı bu karar sonrasında işaret diline olan ilginin artması bekleniyor. Gelecek dönemlerde bu dili öğrenmek büyük avantajlar sağlayacaktır.

Sizler de işaret dili eğitimi almak ve eczacılık terimlerini öğrenmek için ister buraya tıklayarak işaret dili eğitimi alabilir; ister buraya tıklayarak işaret dili sözlüğü temin edebilirsiniz.

Anasayfa'ya dönmek için tıklayın