Starbucks Çalışanları İşaret Dili Öğreniyor

Starbucks Çalışanları İşaret Dili Öğreniyor


İşaret dili günümüzde önem taşıyan konuların başında geliyor. Herkesin işaret dili öğrenmesi ve bunu uygulayabilmesi önemlidir. İşitme rahatsızlığı çeken birçok hasta ile gün içinde karşılaşmak mümkündür. Bu kişiler ile iletişim kurmak, dediklerini anlamak ve onlara yardımcı olmak için işaret dilinin öğrenilmesi gerekiyor. Bu alanda önemli bir hamle de dünya devi olan kahve zinciri Starbucks firmasından geldi. Türkiye genelinde yer alan 50 farklı şubede artık işaret dili bilen personellerin yer alması hedefleniyor. İşaret dili uygulamasının pilot bölgelerde yapılmaya başlanması ve sonrasında Türkiye genelinde yer alan tüm şubelere yayılması hedeflenmektedir. Bu sayede işitme kaybı yaşayanların da sosyal hayattan uzaklaşmasının veya kopmasının engellenmesi hedefleniyor.

Artık Kahveler  İle Alınabilecek

Kahveleri artık işaret dili ile almak mümkün olacak. Alınan bu karar ile Starbucks işitme engelliler için önemli bir adım attı. İşaret dili ile kahve almak isteyenler için her Starbucks şubesinde en az bir kişinin işaret dili bilmesi hedefleniyor. Bu sayede işitme sorunları olan kişilerin hayattan soyutlanmasının engellenmesi istenmektedir. Starbucks aldığı bu karar ile işitme engelli olan müşterilerinin çok daha rahat hissetmesini ve rahatlıkla kahvelerini alabilmelerini sağlamaya çalışıyor. Projenin ilk olarak 4 ilde ve 50 şubede uygulaması yapılacak. İlk etapta yapılan çalışmadan sonra tüm Türkiye genelinde yer alan Starbucks şubelerinde bu hizmetin verilmesi bekleniyor.

Tüm Şubelerde Yaygınlaşması Hedefleniyor

Alınan karar sonrasında Starbucks çalışanlarına eğitim verilmeye başlandı. Bu eğitim esnasında çalışanların öncelikle gündelik yaşama ait işaret dili terimlerini öğrenmesi hedefleniyor. Sonrasında ise kahve terimlerinin ve Starbucks menüsünde yer alan ürünlerin öğretilmesi istenmektedir. Bu sayede işitme engelli bir kişi Starbucks şubesine geldiği zaman rahatlıkla kahvesini alabilecek. Engelli insanların hayattan soyutlanmasını engellemeyi amaç edinmiş bu çalışmanın kısa süre içerisinde Türkiye genelindeki tüm Starbucks şubelerine  yayılması hedefleniyor. İşaret dili artık normal bir konuşma dili olma yolunda ilerlemektedir. Starbucks firmasının attığı adım ile bu daha net şekilde belli olmuştur. Bu alanda alınacak eğitim gün geçtikçe önemini artırmaktadır ve artırmaya da devam edecektir.

Anasayfa'ya dönmek için tıklayın