İşaret Dili Eğitmenliği


İşaret dili işitme engellilerin kendilerini ifade etmek için kullandığı görsel ve jestsel bir dildir. İşaret dili öğrenen kişi hem işitme engellilerle iletişim kurabilir hem de çeşitli yerlerde iş bulabilir. İşaret dili bilenler hem devlette hem de özel sektörde pek çok alanda iş bulabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sınavlarına katılarak devlet memuru olabilirler, adliyelerde bilirkişi olabilirler, yeminli tercüman olabilirler ve TV, konferans, toplu organizasyon ya da seminerlerde çevirmenlik yapabilirler. İş alanları geniş olduğu için bugün pek çok kişi işaret dili konusundaki kurslara katılmaktadır.

Bununla birlikte işaret dili eğitmenliği de ayrıca bir iş alanı olduğu için bu konuda da pek çok kurs bulunmaktadır. İşaret dili eğitmenliği sertifikası alanlar, işaret dili bilenlerin yapabildiği işlerin yanında bu konuda hizmet veren pek çok eğitim kurumunda çalışabilir.

İşaret Dili Eğitmeni Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

İşaret dili eğitmeni olabilmek için öncelikle MEB onaylı işaret dili eğitimini tamamlamanız gereklidir. Her ülkenin kendine özgü bir işaret dili vardır. Eğitmen olmak isteyenler öncelikli olarak Türk İşaret Dili’ni bilmek zorundadır. Daha sonra işaret dili eğitmenliği kurslarında bu dili bilen kişilere işitme engeli olan ve olmayan iki kişi arasındaki iletişimi sağlamak üzerine eğitim verilir. Bu kurslarda engelli bireylerin topluma katılmasını sağlamak için, işitme engellilere destek olmak için eğitim sağlanmaktadır. Eğitimi tamamlayanlar bu konuda başka alanlarda da kendilerini geliştirebilir ve pek çok kurumda iş bulabilir. İşaret dili eğitmenliği kurslarına katılmanın bir başka şartı ise üniversitelerin ön lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekmesidir. Pek çok işaret dili eğitmenliği kursu, lisans ya da ön lisans eğitimini tamamlamayı zorunlu olarak istemektedir.

Bugün işaret dili bilmek sadece iş bulmak için değil hemen hemen herkes için gerekli görülmektedir. İşitme engellilerle birlikte yaşayan, çalışan ve onlarla iletişim kurmak isteyen diğer kişilere yardımcı olmak için de işaret dili öğrenilebilir. Sadece iş yaşantısında değil toplumun hemen her kesiminde işaret dili öğrenmek size bir ayrıcalık kazandırır. İletişim alanınızı genişletir ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar.