İşaret Dili Tercümanlığı


İşitme engellilerin kendilerini ifade etmek için kullandığı el, kol hareketleri, jestler ve mimiklerden oluşan dile işaret dili denir. Her ülkenin kendine özgü bir işaret dili vardır. Türkiye de 2005 yılında çıkan resmi bir yasayla Türk İşaret Dili yasalaşmıştır. Türk İşaret Dili eğitimi almış, bu konuda herhangi bir Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursu tamamlamış kişiler işaret dili tercümanlığı yapabilir. Bu konuda her geçen gün biraz daha fazla kurs açılmakta ve işaret dili öğrenmek isteyenlere yardımcı olmaktadır.

İşaret dili tercümanı işitme engelliler ve diğer insanlar arasındaki iletişimi sağlar. İşitme engellilerin önündeki engelleri kaldırıp dünyaya açılmalarına ve topluma karışmalarına yardımcı olur. İşaret dili tercümanlığı yapabilmek de iş ya da yaşam alanınızda sizi rahatlatacak ve bir adım öne götürecek bir şeydir. İşaret dili tercümanları işitme engellilerle iletişim kurabilir ya da onlarla iletişim korumak isteyenlere yardımcı olabilir. Ayrıca size çok farklı alanlarda iş olanakları da sağlayabilir.

İşaret Dili Tercümanlığı İş Olanakları

Bu konuda yetkinleşip herhangi bir kursu tamamlayan işaret dili tercümanları ilk olarak Aile ve Sosyal Güvenlik Politikaları sınavlarına katılabilir ve memur olabilir. Bunun yanında adliyelerde bilirkişi olarak çalışabilir. Yeminli tercüman olarak tapu daireleri, belediye, hastane ve karakollarda çalışabilir. Televizyon programları, seminerler veya toplu organizasyonlarda tercümanlık yapabilir. İşaret dili tercümanlığı yapılabilen organizasyonlar çok çeşitlidir. Bu konuda araştırma yapıp sürekli takipte olmak size kısa süreli de olsa pek çok iş imkanı sağlayabilir. Mesela Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nun ulusal ve uluslararası organizasyonlarında spor kulüpleri için çalışabilirler.

Eğer yepyeni bir iletişim alanına girmek, bu alanda yetkinleşip çalışmak isterseniz işaret dili tercümanı olabilirsiniz. Bunun için dikkatli bir araştırma yapıp Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir kursa gitmeniz gerekir Böylelikle aynı zamanda MEB onaylı bir iş bulma fırsatınız da olur.

Başvuru Yap